christina-wocintechchat-com-ivlw4orbruc-unsplash

Cellulit w pigułce

Cellulit jest to defekt skóry, który charakteryzuje się grudkami oraz nierównościami. Powierzchnia skóry wizualnie przypomina skórkę pomarańczy, spowodowane to jest nierównomiernym rozłożeniem komórek tłuszczowych. Jednak możemy skutecznie pozbyć się cellulitu korzystając z odpowiednio dobranych zabiegów, wykonując proste ćwiczenia oraz stosując odpowiednio dobraną dietę.

Grudki i nierówności, które są efektem nierównomiernego ułożenia tkanki tłuszczowej spowodowane są zaburzeniem w budowie tkanki podskórnej. Widoczność tych zmian zależy od stopnia zaawansowania choroby. Na początku jest widoczny tylko podczas ściśnięcia skóry, następnie również gdy jest ona napięta. Kiedy cellulit jest zaawansowany możemy zobaczy go również przez ubranie ( np. obciśnięte spodnie). Z biegiem czasu kondycja naszej skóry się pogarsza, a zmiany stają się bardziej widoczne. Dlatego nie warto go bagatelizować tylko od razu podjąć odpowiednie kroki, aby się go pozbyć.

Istnieje kilka rodzajów cellulitu, które różnią się od siebie wyglądem:

• Cellulit twardy
• Cellulit miękki
• Cellulit wodny
• Cellulit tłuszczowy
• Cellulit obrzękowy

Z problemem cellulity boryka się aż 80 % kobiet powyżej 25 roku życia. Najczęstszą przyczyną powstawania tego defektu jest zaburzona gospodarka hormonalna, a dzieje się to podczas ciąży, menopauzy czy dojrzewania płciowego. Cellulit może mieć również inne przyczyny, do których zaliczyć można:

– brak ruchu ( zwłaszcza siedzący tryb życia)
– zła dieta ( nadmiar cukru i soli w diecie)
– palenie papierosów
– problemy z układem krążenia
– nieregularne spożywanie posiłków
– zbyt duża ilość jedzenia bezpośrednio przed snem
– wady postawy
– żylaki kończyn dolnych

Cellulit występuje przeważnie w miejscach gdzie tłuszcz osadza się najczęściej, czyli na udach i brzuchu. Jednak może on pojawić się również na innych partiach naszego ciała, jak np. ramiona. Nie jest to problem tylko starszych kobiet, ale walczą z nim coraz młodsze osoby. Wystarczy tylko trochę chęci oraz zmiana nawyków żywieniowych i można cieszyć się na nowo gładką i piękną skórą.

Leave a Reply